Yön’ümüz

Yüksel Mansur Kılınç

Kurucular Kurulu Başkanı

Yön Radyo, sevgi ve dostluk duygularını güçlendirmek, özgür düşünce ortamını geliştirmek amacıyla kurulmuştur.

Toplumumuzun bütün renk ve güzelliklerini tanıtmak, geçmiş ile gelecek arasında köprüler kurulmasına katkı sağlamak anlayışıyla yayın hayatına başlayan Yön Radyo, halk kültürünün yaygınlaşmasını sağlayan açık bir köprüdür.

Yeni dinleyici kitleleri ile buluşarak, sürekli büyümeyi hedefleyen Yön Radyo’nun en büyük kıvancı ,türkülerimizin her yerde yankılanarak yaygınlaşmasıdır.

Halk müziği ağırlıklı yayın yapan Yön Radyo, 1994 yılında ” Türkiye’nin ilk Türkü Radyosu” olarak kuruldu. Programlarını sürekli zenginleştiren, yayın mecralarını genişleten radyomuz dinleyicileri ile yakın bir bağ kurmayı başardı.

Yön Radyo’da Anadolu türkülerinin özel bir yeri vardır. “Türküler Artık Her Yerde” sloganıyla yola çıkan Yön Radyo, Anadolu’nun farklı kültürel renklerini dinleyici ile buluşturmuştur. Anadolu’nun Türküsünü, Dünyanın Türküsü ile tanıştıran Yön Radyo, dünyanın en zengin folklor birikimine sahip Anadolu’nun ezgilerini, türkülerini evrensel kültüre taşımaktadır.

Halkın sesi, Anadolu’nun  nefesi olan Yön Radyo, önümüzdeki on yıllarda da dinleyicileri ile “ aynı yönde” geleceğe yürüyüşünü sürdürecektir.

Yön, Halkın Sesi, Halkın Radyosudur.

 

Ulaş Can

Yönetim Kurulu Başkanı

Geleneksel medya araçlarından biri olan radyo, her geçtiğimiz gün yenilenen şekil ve biçimlerle insanların hayatlarında önemli bir yer almaya devam etmektedir.

Yön Radyo da özelikle teknoloji alanındaki değişimleri yakından takip etmiş, yeni medya alanında dinleyicileriyle buluşmuştur.

Halk müziğinin tüm renklerine ve yörelerine yer vererek yayın yapan Yön Radyo toplumun tüm kesimleri ile buluşmayı hedeflemiş ve buna uygun programlarla dinleyicisi ile kucaklaşmıştır.

Yön Radyo bugün de bu hedefler doğrultusunda, Anadolu’dan gurbete giden bir işçinin yöresinin türküleri ile yoldaşı olurken, bir üniversite öğrencisinin klasik müzik öğrenmesine vesile olacak programlar yaparak da arkadaş olmuştur.

Yön Radyo Türkiye’de halk müziği için referans radyo olma özelliğini korurken, bir yandan da dünyanın farklı coğrafyalarından insanlar için Anadolu müziğini öğrenebilecekleri bir kaynak mecra olmuştur.

Uzun yıllardır hazırladığı haber programları ile dinleyecisine güven veren Yön Radyo bu özelliğini de evrensele taşımayı başarmış, Çin’den Latin Amerika’ya, Kafkaslar’dan Rusya’ya birçok radyo ile de yayın işbirliğine imza atmıştır.

Yön Radyo her gün özenle hazırlanan müzik listeleri, haber, bilgi ve güncel içerikleriyle, gün boyu dinleyicisi ile interaktif olarak yakın temas halindedir.

Kurulduğu ilk günden bu yana halk müziği ağırlıklı yayın yapan radyolar arasında ilk sırada olan Yön Radyo, önümüzdeki yıllarda da halkın doğru haber alma hakkına hizmet ederek dinleyicisinin sesi ve nefesi olacak, aynı yönde geleceğe yürüyüşünü sürdürecektir.